• Pzt - Cmt: 9:00 - 19:00
  • (0216) 801 40 00
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. No:1/6 Kadıköy
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. 1/6Moda Kadıköy İstanbul
  • 0216 801 40 00Danışma Hattı
  • Çalışma SaatleriPzt - Cmt: 9:00 - 19:00

ZİRKONYUM

Zirkonyum (zirkon, zirkonia) 18.yy’da keşfedilmiş bir tür metaldir. Uzay sanayiinden, askeriyeye kadar bir çok alanda kullanılır. En büyük özelliği korozyona uğramadığı için bir çok alanda tercih edilen bir metal türüdür.

Renginin beyaz olması ve ışığı geçirgen olması nedeni ile diş hekimliğinde, seramik kuronların altında altyapı malzemesi olarak kullanılır. Zirkonyum‘un estetik ve dayanıklılık açısından metal destekli porselenlere göre birçok avantajı vardır.

Zirkonyum Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diş kaplamaları için daha çok porselen kaplama uygulaması tercih edilir. Diş kaplamalarında yapılan destekler; metal ile metal olmayan şeklinde ikiye ayrılır. Daha iyi bir gülüş görünümü isteğinde bulunan hastalar için yapılabileceklere bakıldığında, diş hekimleri daha fazla estetik görünüm sağlayan tedavi yöntemlerine yönelirler. Bunun için de zirkonyum kaplama sıklıkla tercih edilir. Zirkonyum alt yapılı diş tedavilerinde hastaların memnuniyet oranı çok daha yüksektir. Diş yapımı için kullanılan ve beyaz rengine sahip olan zirkonyum maddesi, saf mineralli bir yapıdan ziyade zirkonya seramiği olarak kullanılır ve özel bir fırın içerisinde işlenir. Zirkonyum diş kaplama, metal desteği içermez. Metal destek bulunduran diş
kaplamalarına göre daha doğal bir görünüm elde edilir.

Zirkonyum porselen kaplamaların ışık geçirgenliği, metal kaplamalara kıyasla daha fazla olduğu için diş etlerinde koyu bir renk oluşturmazlar ve ileride metal kaplamalı porselen dişlerde olabilecek diş eti kenarından siyah renk yansıma riski olmaz. Ayrıca zirkonyumun ışığı geçirebilme özelliği sayesinde aynı zamanda dişlerde meydana gelen mat görüntünün kaybolarak dişlerin orjinal rengine daha yakın bir görünüm almasıyla daha doğal, daha şeffaf ve daha sağlıklı görülmesini sağlamaktadırlar.
Zirkonyum alt yapılı porselen kaplamaların diş etleriyle uyumları çok iyidir ve bu sebeple zirkonyum alt yapılı diş kaplamalarının etrafında diş eti hastalığı oluşma riski, metal destekli porselen diş kaplamalarına göre daha düşüktür. Zirkonyumun tercih edilme sebeplerinden bir diğeri ise zirkonyumun diğer metal alaşımlarına göre sıcaklığa ve korozyona daha dayanıklı olma özelliğidir. Isıyı yalıtma özelliğinin iyi olması sebebiyle metal alt yapılı porselen kaplamalara oranla ısıyı daha az ilettikleri için zirkonyum alt yapılı porselen dişlerde soğuk/sıcak hassasiyeti oluşmaz.

Son zamanlarda diş hekimlerince sıkça uygulanan zirkonyum kaplama, estetik açıdan doğal dişe en yakın duran restore çeşididir. Metal alt yapılı protez dişlerin yerine günümüzde hem ışığı geçirgenliği açısından hem de daha estetik durması açısından zirkonyum dişler kullanılmaktadır. Özellikle yeme içme basıncının daha düşük olabileceği ön dişlerde zirkonyum kaplamalar yapılmaktadır. Doku uyumlu olan zirkonyumlar, zamanla renk değiştirme gibi bir durum oluşturmazlar. Zamanla koyu renk alan ve ağız içinde hoş bir görüntü oluşturmayan metal dişler terk edilmeye yüz tutmuş ve yerini zirkonyum kaplamaya bırakmıştır. Zirkonyumlar ağız içi ve diş bakımı titizlikle yapıldığı takdirde uzun vadeli kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Ücretsiz Muayene

Zirkonyum Diş ve diğer diş tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz muayene olmak ister misiniz? Telefonunuzu bırakın sizi arayalım.