• Pzt - Cmt: 9:00 - 19:00
  • (0216) 801 40 00
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. No:1/6 Kadıköy
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. 1/6Moda Kadıköy İstanbul
  • 0216 801 40 00Danışma Hattı
  • Çalışma SaatleriPzt - Cmt: 9:00 - 19:00

20 YAŞ DİŞİ

Yetişkin bir bireyin ağzının en arka bölgesinde yer alan ikinci büyük azı dişinin arkasındaki dişe yirmi yaş dişi adı verilir. Yirmi yaş dişlerine “üçüncü büyük azı dişi” de denmektedir. Ağızda en son çıkan yirmi yaş dişleri çenede yeterli miktarda yer olması ve dişetinin uygun olması durumunda ağızda normal bir şekilde sürer ve çiğnemede kullanılabilir. Normal şekilde sürememiş kemik içerisinde tam veya yarı gömülü olarak kalmış yirmi yaş dişleriyle sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Gömülü dişler çevresindeki dişetinde enfeksiyon, şişlik ve ağrıya neden olabilir. Bu tarz dişler ayrıca yanlarındaki daimi dişlere, çevrelerindeki dişeti veya kemiğe kalıcı zarar verebilirler. Gömülü dişlerin çevresinde kemikte yıkıma neden olabilecek kist veya tümörler oluşabilir. Diş hekiminiz veya çene cerrahınız gömülü yirmi yaş dişinizden kaynaklı enfeksiyon, ağrı, komşu dişte zarar, dişeti problemleri, kist, tümör olması durumunda kesinlikle çekim önerecektir. Bu tarz problemler olmadığı durumlarda gömülü yirmi yaş dişlerinden kaynaklı bu tarz sıkıntılar olabileceği hesaba katılmalıdır.

Doktorunuz önlem olarak bu dişlerin çekimini önerebilir. Çekim yapılmadığı durumlarda düzenli diş hekimi takibi ve çekilecek röntgenler ile yirmi yaş dişlerinin kontrol altında tutulması çok önemlidir. Düzenli kontrollerinin bir parçası olarak doktorunuz yirmi yaş dişinizin çene kemiği içerisindeki konumunu, sağlıklı olup olmadığını tespit edebilir.

Gömülü olarak kalan ve çekim ihtiyacı olan sadece 20’lik diş değildir. “Köpek dişi” olarak da bilinen “kanin dişi” veya küçük azı dişleri de gömülü kalabilmektedir ve benzer sıkıntılara neden olabilir. Bu durumda o dişlerin de çekimi gerekebilir.

20 Yaş Dişi, Gömük Diş Cerrahisi Videosu

20 Yaş Dişi Sıkça Sorulan Sorular

Yirmi Yaş Dişleri, çenenin her iki tarafının en sonundaki üçüncü büyük azı dişleridir. Ağızda çıkan en son dişler olduğundan ve genellikle 16 ila 20 yaş arasında çıktığı için bunlara 20 yaş dişi de denmektedir.

20 lik dişlerin çekilmesi zorunlu değildir. Kullanılabilir ve sağlıklı olduğu sürece ağız içindeki tüm dişler, vücuttaki diğer organlar gibi korunması ve tutulması şart olan üyelerdir. Gömülü 20 lik dişleri şu durumlarda diğer dişlere zarar verebilirler;
Pozisyon olarak çıkamamış ve önündeki dişe baskı yapıyorsa bir önündeki azı dişinin çürümesine, kaybına ve sıkıştırmaya bağlı olarak her iki çenede ön grupların çarpışıklığına yol açabilir. Gömülü kalan 20 yaş dişi bazen kistik oluşumlara da neden olabilir.

Gömülü 20 yaş dişlerinin problem olmasının nedeni; genetik olarak bu dişe ihtiyaç kalmaması ve gittikçe çenelerimizin küçülmesidir. Çenelerimiz küçüldükçe 20 yaş dişleri kendine yer bulmak için zorlanmakta ve dolayısıyla diğer dişler gibi çıkamamaktadır. Kendine yer bulamayan 20.yaş dişleri öndeki dişi ittirerek baskı yapmakta ve bu da çapraşıklığa neden olmaktadır. Ayrıca çok geride olmaları ve etraflarındaki diş etinin normal anatomik yapıda olmamaları nedeniyle kolayca iltihaplanabilmektedirler. Tam gömülü 20 yaş dişleri genellikle sorun yaratmazlar. Fakat röntgen ile takip edilmeleri gerekir. Tam gömülü olmalarına rağmen öndeki dişin köklerine baskı yapabilirler. Kısmen çıkmış 20 yaş dişleri en çok sorun çıkaranlardır. Tam çıkamadıkları için öndeki dişe baskı yaparak çıkmaya çalışırlar. Üzerlerindeki diş eti parçası (kapşon), zamanla arasına yemek artıklarının kaçması ve bakteri üremesi nedeniyle iltihaplanır. Dişin etrafındaki diş etinin iltihaplanması sonucunda, ağrı, şişlik, abse oluşur. Çürük için uygun ortam oluştururlar. Tamamen çıkmış 20.yaş dişleri ; genellikle sorun çıkarmazlar fakat çok geride oldukları için fırçalanmaları zordur. Bu nedenle ağız bakımı çok iyi olmayan hastalarda koruyucu bir önlem olarak çekilmeleri tavsiye edilir.

20lik diş ağrısında yapılmaması gerekenlerden biri diş üzerine aspirin ve ağrı kesici uygulanmasıdır. Kimyasal yapıları sebebiyle bu ilaçlar tahrişe sebep olabilmektedir. 20lik diş üzerinde çürük nedeniyle oluşan bir oyuk var ise karanfil yağı uygulanabilir. Bir pamuğa birkaç damla karanfil yağı döküp oyuğun üzerine koyabilirsiniz. Karanfil yağı ağrı kesici görevi görecektir. Ağrıyan dişte bulunan yemek artıkları dişin daha fazla ağrımasına neden olabilir. Yemeklerden sonra dişler bastırmadan fırçalanmalı ve mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. Diş ipi sayesinde aralarda kalan kalıntılardan daha etkin bir şekilde kurtulabilirsiniz. 20lik dişlerle birlikte en çok rastlanan sıkıntı damağın şişmesidir. Bölgeye soğuk uygulama yapmak bölgeyi uyuşturacağından ağrıyı azaltabilir.

20 yaş dişi iltihabı veya absesinin belirtileri;
Ağrı ( kendiliğinden veya üstüne basınca )
Şişlik ( ağız içerisinde veya yüzde )
Kızarıklık
Çene altındaki lenf bezlerinin şişmesi
Yutkunma zorluğu
Ağzın kapatılamaması veya kapatınca 20 yaş dişi üzerindeki diş etinin ısırılması, baskı olmasıdır.
Öncelikle antibiyotik tedavisi ile akut durumdaki iltihabın baskılanması gerekir. Antibiyotik kullanımı ile iltihap tamamen iyileşmemektedir. Bu nedenle antibiyotik kullanımı sonrasında şikayetlerin geçmesine aldanarak dişin çekilmesinden vazgeçilmemelidir.Daha sonra cerrahi bir işlemle bu dişler çekilmelidir.
Sağlıklı ve iyi bir şekilde sürmüş olan 20 yaş dişlerinin çekilmesine gerek yoktur. Halk arasında bu dişlerin çok çabuk şekilde çürüdüğü yönündeki bilgiler yanlıştır. Genellikle dişlerimizi fırçalarken, ağzımızın en arkasında bulunan, bu dişleri çok iyi fırçalamıyoruz . Bu sebeple de diğer dişlere çürük görülme oranı artmaktadır. Sağlıklı ve iyi bir şekilde sürmüş bu dişlerin diğer dişlerimizden hiçbir farkı yoktur. Eğer ihtiyaç duyulursa bu dişlere köprü uygulaması bile yapılabilmektedir.

Bazen 20 yaş dişleri tam gömülü veya yarı gömülü olabilir bu durumlarda dişi çekebilmek için diş etini ufak bir kesiyle açılır, kemik içindeki 20 yaş dişi çekildikten sonra dişeti tekrar dikilir bu işleme 20 yaş dişin cerrahi çekimi denir.

Ücretsiz Muayene

20 Yaş Diş Cerrahisi ve diğer diş tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz muayene olmak ister misiniz? Telefonunuzu bırakın sizi arayalım.