• Pzt - Cmt: 9:00 - 19:00
 • (0216) 801 40 00
 • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. No:1/6 Kadıköy
 • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. 1/6Moda Kadıköy İstanbul
 • 0216 801 40 00Danışma Hattı
 • Çalışma SaatleriPzt - Cmt: 9:00 - 19:00

PORSELEN LAMİNA

Porselen laminalar, estetik amaçlı dişlerin renk ve şekil bozukluklarını ortadan kaldırmak için yapılan çok ince porselen kaplamalardır. İnce olmasından dolayı yaprak diş veya yaprak porselen olarak da adlandırılabilmektedir.

Porselen Lamina, dişlerin yalnızca ön yüzlerinin 0.5 1.0 mm inceltilmesiyle uygulandığından sağlam diş dokusunun minimum şekilde kaybedildiği tekniktir.

Aşınmaya karşı çok dirençli olan porselen yüzeyler aynı zamanda sigara,çay,kahve lekelerinden etkilenmeyecek kadar da pürüzsüzdürler.

Porselen Lamina Uygulama Videosu

Porselen Lamina Sıkça Sorulan Sorular

Aşınmış, çatlamış, kırılmış, aralarında boşluk olan (özellikle ön iki diş arasında), düzgün sıralanmamış dişler, kanal tedavisi, çocukluk zamanında fazla flor, tetrasiklin veya diğer ilaçların kullanımı, geniş dolgu kenarlarındaki sızıntı veya diğer nedenler dolayısıyla renklenmiş dişler porselen lamina ile estetik olarak tedavi edilebilir.

Bu tedaviyi 3 aşamalı olarak düşünebilirsiniz: Diş Hekiminizin tedaviye uygunluğunuz konusunda muayene, değerlendirme ve bilgilendirme yaptığı ilk randevu, tedavinin başladığı yani dişte işlem yapılan ikinci ve yeni estetik dişlerin yapıştırıldığı üçüncü aşama.

Birinci aşama: Teşhis ve tedavi planı

Bu aşamada diş hekiminize dişiniz ile ilgili beklentilerinizi net bir şekilde anlatmanız gerekir. Diş hekiminiz dişlerinizi detaylı olarak muayene eder, dental laminate tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını değerlendirir, süreç ile ilgili sizi detaylı olarak bilgilendirir, röntgenlerinizi çeker.

İkinci aşama : Tedavi

Diş hekiminiz dental laminate için dişlerinizin ön yüzeyindeki mine tabakasından ortalama 0,5 mm’lik bir aşındırma gerçekleştirir. Bu miktar yaklaşık tedavi bitiminde dişinize yapıştırılacak olan dental laminate kalınlığıdır. İşlem esnasında lokal anestezi ile uyuşturma yapılacağı için herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Dişlerinizden ölçü alınır, ve dişlerinizin modeli hazırlanır. Diş teknisyeni Dental Laminate yapımına başlar. Aşındırma yapılan dişlerinize geçici diş yapılır ve dişlerinize yapıştırılır. Böylece bir sonraki randevuya kadar görsel anlamda sıkıntı yaşamazsınız.

Üçüncü aşama: Dental Laminate yapıştırılması

Teknisyenden gelen dental laminate dişlere geçici olarak yapıştırılır. Yeni dişlerin uyum, renk ve estetiği değerlendirilir. Eğer bu kriterlerden biri uygun görülmezse düzeltmeler yapılmak üzere tekrar teknisyene gönderilir. Bir sıkıntı söz konusu değilse özel yapıştırıcılar ile yeni estetik dişiniz daimi olarak yapıştırılır. Diş Hekiminiz 1-2 hafta içinde sizi tekrar kontrole çağıracaktır.

Dişeti uyumlarının çok iyi olmasının yanında ağızda doğal ve estetik bir görünüm sağlarlar. Bunun yanında dişlerinizde arzu ettiğiniz ve yüzünüz ile uyumlu olacak renk tonuna ulaşabilirsiniz. Dişlere ekstradan bir kalınlık da sağlayan bu uygulamada aynı zamanda diğer alternatiflerine göre dişten daha az madde kaldırılarak daha koruyucu bir tedavi gerçekleştirilmiş olur.

Dişetlerinizi de çekilmeyecek şekilde düzenli fırçalamanız ve kesinlikle her akşam özellikle yatmadan önce dişlerinizi diş ipiyle temizlerseniz lamina dişler oldukça uzun yıllar boyu kullanılabilir. Burada kesin bir süre vermemek gerekir, çünkü lamina dişler dişeti uyumu bozulduğu için ya da yapıştırıldığı dişin çürümesi gibi durumlarda değiştirilmelidir. Lamina dişleri 4-5 senede bir değiştirilip değiştirilmemesi bakımından kontrol ettirmek faydalı olacaktır. Çürük ve dişeti sağlığı açısından da 6 ayda bir kontrole mutlaka gidilmesi gereklidir. Bu kontroller olabilecek olumsuzluklar için bir tedbirdir.

 1. Öncelikle hasta şikayetçi olduğu durum ile klinik doktorunu ziyaret eder ve detaylı ağız içi muayenesi ile hastanın istekleri dinlenir. Bu muayenede hastanın istekleri ayrıntılı bir şekilde dinlenir ve hastaya tüm detaylar oluşacak maliyeti ile anlatılır.
 2. İlk yada ikinci seansta doktorunuz yaprak porselenlerin koyulacağı dişlerinizi işlem için hazır hale getirir yani kesim işlemi yapar. Dişlerinizin ön yüzeyleri bu işlem ile 0,3 mm -0,5 mm arasında değişecek şekilde aşınma uygulanır. Aşındırma işlemi sırasında lokal anestezi uygulanması gerekebilir. Buda sizin acı hissetmenize engel olur.
 3. Doktor özel bir macundan oluşturduğu kaşığı kullanarak ağız ve dişlerinizin ölçüsünü alır. Buda diş izlerinin macun üzerinde çıkmasına ve yapılacak olan laminate veneer kaplamasının detaylarını laboratuvar için hazır hale getirmek demektir.
 4. Laboratuvara gönderilen ölçü ile dişleriniz için uygun olan yaprak kaplamalar hazırlanır.
 5. Dişleriniz aşındırıldığı için hassasiyet yaşamamanız adına doktorunuz size geçici yaprak porselen takabilir veya ön yüzeyleri geçici dolgu ile kapatabilir.
 6. Daha sonraki randevunuzda doktorunuz sizin için hazırlanmış olan lamine dişlerinizi yerlerine takar. Yerlerine takma işleminden önce doktorunuz duruşunu görebilmeniz adına size yardımcı olacaktır.
 7. Laminate veneer kaplama yerleştirilmeden önce dişleriniz bir kez daha ince ayrıntısına kadar temizlenir. Ön yüzeyler yapıştırıcının kaplamaya çok iyi bir şekilde tutunmasına elverişli hale getirilir.
 8. En son işlem olarak yerlerine yerleştirilen kaplamalar daha öncede diş hekimlerinde görmüş olabileceğiniz özel bir ışık yardımı ile sağlamlaştırılır. Buda lamine dişlerin artık kalıcı olarak dişlerinize yapıştırılmasını sağlar.

Bu işlemin maliyeti harcanan ürün, doktorun deneyimi, yapılan klinik, hastanın ağız içi durumu, işlemin zorluğu gibi bir çok faktörle ilişkilidir. Fiyat verilmesi Türk Diş Hekimleri Birliğince yasaklanmıştır. Ön muayeneden önce lamine diş fiyatları hakkında bilgi edinmek isterseniz bize kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Muayene

Porselen Lamina ve diğer diş tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz muayene olmak ister misiniz? Telefonunuzu bırakın sizi arayalım.