• Pzt - Cmt: 9:00 - 19:00
  • (0216) 801 40 00
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. No:1/6 Kadıköy
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. 1/6Moda Kadıköy İstanbul
  • 0216 801 40 00Danışma Hattı
  • Çalışma SaatleriPzt - Cmt: 9:00 - 19:00

PERİODONTOLOJİ

Dişeti, dişi saran kemik ve dişi kemiğe bağlayan liflerden oluşan “diş çevre dokularının” sağlığı ve problemleri ile ilgilenen diş hekimliği dalına periodontoloji demekteyiz. Bahsedilen diş çevre dokularının hastalığına diş eti hastalığı denir. Genellikle basir diş eti hastalığı gingivitis ve daha ileri düzeydeki diş eti hastalığı periodontitis olarak adlandırılır.

Hastalanan diş etleri kırmızı ve kanamalıdır. İltihap akışı ile birlikte kötü ağız kokusu söz konusudur. Dişlerin aralarında boşluklar oluşur ve diş etleri çekilir. Bu durum ağız ve diş sağlığı açısından sıkıntı oluşturmasının yanında kötü bir görünüme de neden olur. Diş eti problemleri başlangıç aşamasında tespit edilip önüne geçilmezse diş ve çevre dokularında geri dönüşümü olmayan hasarlara sebep olabilir. Diş ve kemik kaybı söz konusu olabilir.

Periodontoloji Sıkça Sorulan Sorular

Kötü ağız kokusu (Halitozis) genel sağlık durumunu ilgilendiren çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir olsa da genellikle en büyük kaynağı ağızdaki problemlerdir. Diş taşı ve dişeti hastalıklarının yanında kuru ağız veya tükürük akışındaki azalma da ağız kokusuna neden olabilir. Kötü ağız kokusunu gidermenin 2 temel yolu; sülfür bileşenleri oluşturan bakterileri kontrol altına almak ve ağızda oluşmuş sülfür bileşenlerini yok etmektir. Bu da iyi ağız bakımı, düzenli diş hekimi kontrolü, diş taşı temizliği ve gerekli dişeti tedavileri yapılmasıyla mümkün olur.

Plak dişin üzerinde bakterilerin, gıda artıklarının ve tükürüğün birikimi ile oluşan yapışkan ince bir tabakadır. Plak için sertleşmiş ve dişin yüzeyine yapışmış bakteri tabakaları da diyebiliriz. Plak birikimi arttıkça daha sert olan sert diş taşına dönüşür. Diş taşları plaktan daha yoğun ve büyük ölü bakteri tabakalarıdır. Özellikle iki diş arası bölgede ve dişetlerinin içlerinde biriktiğinde ulaşılması ve temizlenmesi çok daha zor olmaktadır. Plakta bulunan bakteriler dişetine zarar verecek toksik kimyasallar oluşturur. Bu bakteriler dişin çevresini saran kemik dokusunun yok olmasına ve dişeti hastalığına neden olur. Bilimsel çalışmalar dişeti hastalıklarının; kalp hastalıkları, pnömoni ve bazı doğum komplikasyonları ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Dişeti hastalıkları mevcut hastalıklara veya bunların seyrinin kötüleşmesine neden olabilir. Ağızda biriken plağın ve buna bağlı oluşacak dişeti hastalıklarının önüne geçmek için günde en az 2 kere dişleri fırçalamak, en aza 1 kere diş ipi kullanmak ve yılda en az 1 kere diş hekiminize kontrole gitmek tavsiye edilir. Diş hekiminin gerekli görmesi durumunda diş taşı temizliği tedavisi gerçekleştirilmesi gereklidir. Diş eti hastalığı acı vermeye başladığında çok geç kalmış olabilirsiniz. İleri safhaya ulaşmış dişeti hastalığının etkili tedavisi mümkün olmayabilir. Diş hekimine düzenli kontrole gitmek bu ve benzeri problemlerin önüne geçer.

Dişeti hastalığı olan hastaların %20’si mevcut hastalıklarından haberdar değildir. Nedeni diş eti hastalığının ilk safhalarda genelde ağrısız ilerlemesidir. Her ne kadar genelde belirti vermediğini söylesek de diş etlerinizde kanama, ağız kokusu, iltihap akışı dişeti hastalığı konusunda işaretler olabilir. Bunlardan herhangi biri söz konusu olduğunda kesin teşhis için diş hekiminize gitmenizi öneririz. Diş eti hastalığı dişte plak oluşumu ile başlar. Bakteriler toksin oluşturur ve diş etlerinin iltihaplanmasına ve kemik kaybı oluşmasına neden olur

Ücretsiz Muayene

Periodontoloji ve diğer diş tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz muayene olmak ister misiniz? Telefonunuzu bırakın sizi arayalım.