• Pzt - Cmt: 9:00 - 19:00
  • (0216) 801 40 00
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. No:1/6 Kadıköy
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. 1/6Moda Kadıköy İstanbul
  • 0216 801 40 00Danışma Hattı
  • Çalışma SaatleriPzt - Cmt: 9:00 - 19:00

ORTODONTİ

Ortodonti, diş hekimliğinin her tür diş çapraşıklığı ve çene bozukluklarının teşhisini yapan, düzeltilmesi amacıyla tedaviler gerçekleştiren dalıdır. Günümüzde diş ve çene bozukluklarına sıkça rastlanmaktadır. Çene yapımız zaman içerisinde küçülüp daralmakta, buna bağlı olarak da dişlerde çapraşıklık görülme oranı ciddi oranda artmaktadır.
Bunu düzeltmek için kullanılan yöntemlerden birisi de diş teli tedavisidir.

Alt ve üst çene dişlerinin birbiriyle temasının normal öğütme işlevini sağlayamayacak şekilde bozuk olması ve dişlerdeki eğrilikler diş hekimliğinde “Maloklüzyon” olarak adlandırılır. Maloklüzyonu “kötü kapanış” olarak da tanımlayabiliriz.

Ortodonti Tedavisi Uygulama Videosu

Ortodontik Tedavi Sıkça Sorulan Sorular

En önemli belirtisi çarpık ve dışarı doğru yönelmiş dişlerdir. Alt veya üst çenenin birbirine göre normal olmayan şekilde konumlanması ve dişlerin çenede olması gereken konumlarından önde, arkada, yanda olması kötü kapanış örnekleri olarak verilebilir.

Çocukların kötü kapanış teşhisi genellikle rutin kontroller esnasında diş hekimleri tarafından yapılır. Çene ilişkisi açısından bir anormallik tespit edilirse bir ortodonti uzmanının da muayene etmesi gerekir. Her çocuğun 7 yaş civarında bir ortodonti uzmanı tarafından muayene edilmesi oldukça önemlidir. Çocukların 1 yaşından itibaren genel diş hekimi kontrolüne gitmesini de ısrarla önermekteyiz. Bu sayede oluşabilecek bir sıkıntı erkenden teşhis edilip büyümeden çözülmüş olur ve diş hekimi çocuğun gözünde korku unsuru olmaktan çıkar.

Bazı çocuklar büyüme ve gelişimin yönlendirildiği erken tedaviye ihtiyaç duyar. Büyüme ve gelişimin devam ettiği süreçte uygulanan bu tedavide çocuklara çeneleri doğru bir şekilde konumlanmasına yarayan özel yapım apareyler kullandırılır. Sonraki dönem tedavileri “tel” olarak tanımladığımız dişe yapıştırılan “braket” ile gerçekleştirilir. Braketler dişi tutar, bu braketlerin içinden geçen ve çok az kuvvet uygulayan teller aracılığıyla dişler yavaşça olması gereken yerlere doğru hareket ederler.

Ortodontik tedavi çapraşıklık derecesine göre değişmekle birlikte ortalama 1-2 yıl civarında sürmektedir. Erken yaşta çene gelişiminin yönlendirildiği tedaviler de yine aynı sürelerde tamamlanmaktadır. Kişinin durumuna özgü tahmini tedavi süresi ortodonti uzmanının gerçekleştireceği muayeneden sonra kesinleşir. Ortodonti uzmanının çene ameliyatına ihtiyacınız olduğunu söylemesi durumunda bir çene cerrahına muayene olmanız gerekir. Ortodonti uzmanı ve Çene Cerrahisi Uzmanının beraber yapacağı değerlendirme ile durumunuza özgü tedavi planı, karşılaşabileceğiniz zorluklar, ortalama tedavi süresi ve süreç hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ortodontik tedavinin ücreti, tedavinin süresi ve zorluk derecesine göre değişmektedir. Bu yüzden ücret hakkında net bilgi sahibi olmak için ortodonti uzmanının muayenesi gereklidir. Bazı bankalar çalışanlarının ve çocuklarının ortodontik tedavi ücretlerini karşılamaktadır. Bazı özel sigorta şirketlerinin sağlık sigortaları da ortodontik tedavi ücretini kapsar.

Ücretsiz Muayene

Ortodonti, Diş Teli ve diğer diş tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz muayene olmak ister misiniz? Telefonunuzu bırakın sizi arayalım.