• Pzt - Cmt: 9:00 - 19:00
  • (0216) 801 40 00
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. No:1/6 Kadıköy
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. 1/6Moda Kadıköy İstanbul
  • 0216 801 40 00Danışma Hattı
  • Çalışma SaatleriPzt - Cmt: 9:00 - 19:00

KANAL TEDAVİSİ

Endodonti; diş hekimliğinin dişin pulpa tabakasının (iç tabaka) hastalıkları ile ilgilenen dalıdır. Endodontik tedavi kanal tedavisi olarak da bilinir.

Dişlerin içinde “pulpa” olarak adlandırdığımız damar ve sinirlerden oluşan bir tabaka vardır. Çürük bu alana ulaşınca sıklıkla ağrıya neden olur. Mikroorganizmalar tarafından oluşturulan çürük damar ve sinirlerin olduğu tabakaya ulaşınca bu bölgede kolayca çoğalır. Diş ölü hale gelir.

Pulpa tabakasında çoğalan mikroorganizmalar diş köklerinin ucundan dışarı doğru yayılmaya başlarlar ve kist oluştururlar. Bu durum hastanın genel sağlık durumunu da olumsuz etkiler.

Bu durumun çözümü kanal tedavisidir. Kanal tedavisi; dişin pulpa tabakasındaki çürük ve mikroorganizmaların özel aletlerle temizlenmesi, o bölgenin başka mikro organizmaların yaşamasına el vermeyecek şekilde doldurulması demektir. Yani o bölgedeki boşlukların izole edilmesidir.

Kanal Tedavisi Uygulama Videosu
Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Sıkça Sorulan Sorular

Dişin merkezinden kökün ucuna kadar uzanan ince, dar boşluklara denir. Kanal tedavisi de bu tabaka içindeki yumuşak dokular iltihaplandığında onu kurtarmak için yapılan tedavidir.

Eğer pulpa tabakası travma veya çürük dolayısıyla akut olarak iltihaplanırsa veya enfekte olursa bu tabaka enfeksiyonun yayılmasını durdurmak ve dişi kurtarmak için temizlenmelidir. Yetişkin bireylerde pulpa tabakasına ihtiyaç yoktur. Birincil amacı çocuklukta diş gelişimine katkı sağlamaktır.

Kanal tedavisinin alternatifi dişi çekmektir. İdeal yapılan bir kanal tedavisinin başarı oranı % 90’ın üzerindedir. Bu yüzden önce kanal tedavisi yapılması daha doğrudur.

Günümüzde modern anestezi teknikleri sayesinde işlem esnasında ağrı söz konusu olmamaktadır. Kanal tedavisi öncesinde dişte bir ağrı söz konusu ise tedavi sonrasında 1-2 gün hassasiyet söz konusu olabilir. Bu durumda diş hekiminizin tavsiye edeceği ağrı kesiciler ağrıyı önlemede yeterli olmaktadır. Diş hekiminiz ayrıca gerekli görmesi durumunda antibiyotik kullanımını da önerebilir.

Ücretsiz Muayene

Kanal Tedavisi (Endodonti) ve diğer diş tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz muayene olmak ister misiniz? Telefonunuzu bırakın sizi arayalım.