• Pzt - Cmt: 9:00 - 19:00
  • (0216) 801 40 00
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. No:1/6 Kadıköy
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. 1/6Moda Kadıköy İstanbul
  • 0216 801 40 00Danışma Hattı
  • Çalışma SaatleriPzt - Cmt: 9:00 - 19:00

İMPLANT

Diş implantları ağızda eksik olan dişlerin yerine konması amacıyla, genellikle titanyum veya titanyum bileşiklerinden hazırlanan yapay diş kökleridir.

İmplantlar, sabit ya da hareketli protezler yapmak amacı ile kemiğin yeterli ve uygun olduğu durumlarda basit bir operasyonla çene kemiğine yerleştirilirler. Eğer kemik miktarı ve yoğunluğu istenilen seviyede değilse implant uygulamasından önce kemik oluşturmaya yönelik işlemler yapılması gerekebilir.

Diş implantları kemik kaybını önlerler. Normalde bir dişiniz çekildiğinde çekilen bölgedeki kemik dokularında erime olur.

Şayet diş çekildikten hemen sonra o bölgeye implant uygulanırsa bu kemik kaybı oluşmaz. Böylece o bölgede kemik kaybı olmadığı için dişeti çekilmesi de görülmez ve estetik olarak çok daha mükemmel sonuçlar oluşur.

İmplant Uygulama Videosu

İmplant Sıkça Sorulan Sorular

İmplantlar; cerrahi bir prosedürle çene kemiğinde yapılması planlanan implant için uygun pozisyonda, çapta ve uzunlukta yuvalar açılarak yapılır. İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir işlem olduğundan, kullanılan malzemelerin kalitesi, ortamın sterilizasyon ve hijyen şartlarının sağlaması en önemli kriterlerdendir. İmplant cerrahisi için lokal anestezi ile o bölgenin uyuşturulması yeterlidir. Lokal anestezi altında yapılan tek bir implant yaklaşık 10-15 dakika sürer.

İmplant tedavisi de aslında kendi dişlerimiz gibi bakım ve doktor kontrolü gerektiren bir tedavi yöntemidir. İmplant yapıldıktan sonra eğer dişler düzgün fırçalanmıyorsa, çok fazla sigara içiliyorsa, diş hekimi kontrolüne uygun aralıklarla gidilmiyorsa; kendi dişlerimiz zarar gördüğü gibi implantlar da zarar görebilir. Ama iyi fırçalarsak, düzenli diş ipi kullanırsak, 6 ayda bir diş hekimine gidip gerekli bakımları yaptırırsak implantlarımızı ömür boyu kullanabiliriz.

Genel sağlık durumu iyi, büyüme-gelişme çağını tamamlamış olan hastalarda kemik yapısı uygunluğu panaromik röntgen ve tomografilerle değerlendirildikten sonra implant uygulanabilir.
Şeker, tansiyon veya kalp gibi kronik rahatsızlıklarda hastalığınız kontrol altında ise implant uygulanabilir. İmplant uygulanacak bölgede bazen çeşitli nedenlerle uygun miktarda kemik bulunmayabilir. Bu durumda hekiminiz
tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında ilgili bölgede kemik oluşturma işlemleri (ögmentasyon, kemik grefti uygulaması, kemik tozu uygulaması, box tekniği ile ögmentasyon) yapılarak kemik hacmi istenilen boyutlara çıkarılabilir.

İmplant operasyonu sonrasında çok hafif ağrı olabiliyor. Bu dönemde hastalarımız reçete ettiğimiz ağrı kesici ve antibiyotiklerini kullanıyorlar. Eğer ilaçlar doğru kullanılır ve hekimin tavsiyelerine uyulursa, iyileşme süreci de sorunsuz bir şekilde geçecektir. Tabii ki ağızda cerrahi bir müdahale olduğu için biraz rahatsızlık hissedilebilir. Çok keyifli bir şekilde yiyecekler yenilmeye devam edilemeyebilir ama bu süreç en fazla 1-2 gün sürecektir. Sonrasında her şey normale dönecektir.

Hastalarımızın bazen implant tedavisinden çekindiklerini duyuyoruz. İmplant sırasında canım acıyacak mı? Bunlara çok net bir şekilde ‘Hayır’ diyebiliriz. Çünkü implant tedavisi, lokal anestezi altında uygulanıyor ve hastalarımız işlem sırasında ağrı hissetmiyor. Daha sonrasında ise çok hafif ağrı olabiliyor. Bu dönemde de hastalarımız mutlaka ağrı kesici ve antibiyotiklerini kullanıyorlar.

Ücretsiz Muayene

İmplant, Eksik diş tamamlama ve diğer diş tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz muayene olmak ister misiniz? Telefonunuzu bırakın sizi arayalım.