• Pzt - Cmt: 9:00 - 19:00
  • (0216) 801 40 00
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. No:1/6 Kadıköy
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. 1/6Moda Kadıköy İstanbul
  • 0216 801 40 00Danışma Hattı
  • Çalışma SaatleriPzt - Cmt: 9:00 - 19:00

DİŞ BEYAZLATMA

Dişin yapısal olarak mevcut olan sarımsı tondaki rengini beyaza döndürebilmek için doğal dişinizin yüzeyinden herhangi bir aşındırma yapmadan yapılan işleme “Diş Beyazlatma” denir.

Diş beyazlatma diş hekimleri tarafından özel beyazlatma sistemleriyle gerçekleştirilir. Estetik diş hekimliği uygulamalarının bir parçası olarak kabul edilen ve rutin olarak uygulanan bir işlemdir.

Sigara, çay, kahve gibi renklendirici gıdaların tüketimi nedeniyle sıklıkla diş yüzeylerinde lekelenmeler oluşmaktadır. Bu tarz lekelenmeler diş hekiminizin özel fırçalarla ve diş macununa benzeyen maddeler ile uygulayacağı polisaj olarak adlandırılan işlem ile çıkartılabilir.

Diş rengi her insanda farklılık gösterir. Tüketilen içecek ve gıdalar, sigara tüketimi, diş taşı birikimi gibi etkenler de dişin yapısal olarak renklenmesine neden olabilir. Küçükken sık antibiyotik kullanımı, yüksek oranda flor kullanımı da dişlerde farklı lekelenmeler oluşmasına neden olur.

Diş Beyazlatma Uygulama Videosu

Diş beyazlatma her diş için mükemmel sonuç vermeyebilir. Sarımsı tondaki dişlerde daha iyi sonuç alınırken, kahverengi tonlarındaki dişlerde daha ortalama bir sonuçla karşılaşabilir, grimsi tondaki dişlerde hiçbir sonuç alamayabiliriz. Diş yapınızın beyazlatma işlemi sonrası vereceği olası sonuç için diş hekiminiz size en güvenilir bilgiyi verecektir. Gülerken görünen dişlerinizde önceden yapılmış olan dolgu, laminate, kaplama gibi tedaviler mevcutsa bunlarda beyazlatma işlemi sonrası renk değişikliği olmayacağı unutulmamalıdır. Bu tarz tedavileriniz varsa beyazlatma işlemi sonrası oluşacak yeni renge uygun olarak tedavileri yeniletmeniz gerekecektir.

Kullanılacak beyazlatma sisteminin güvenilirliği de çok önemli bir faktördür. Beyazlatma için gerekli yasal onayları alınmış, bilimsel çalışmaları yapılmış ve uzun süredir güvenilirliğini kanıtlamış beyazlatma sistemlerini tercih etmek çok önemlidir.

Diş Beyazlatma Sıkça Sorulan Sorular

Diş Hekiminiz genel ağız ve diş sağlığı muayenenizi yapar. Diş taşı ve yüzeysel lekelenmeler mevcutsa öncesinde diş taşı temizliği ve polisaj yapılır. Dişlerinizden ölçü alınır, dişlerinize özel alt ve üst çeneniz için beyazlatma plakları hazırlatılır. Bu plakların dişlerinize uyumu kontrol edilir. Beyazlatma işlemi dişlerinize bu plakların içerisine koyulan jel şeklindeki beyazlatma maddesi ile gerçekleştirilir. Akşam dişlerin fırçalanmasını takiben içinde beyazlatma jeli olan plaklar dişlerinize takılır. Bu plaklar 6 ila 8 saat arası ağızda kalır. Bu işlem değişkenlik göstermekle beraber genellikle peş peşe 3-4 akşam uygulanır. Uygulama ile ilgili öncesi, süreci ve sonrasında diş hekiminizin uyarılarına uymalısınız. Uygulama detayları beyazlatma sistemine göre farklılık gösterebilmektedir. Beyazlatma işlemine öncelikle üst çeneden başlanır. Tercihen üst çenedeki beyazlatma tamamlandıktan sonra aynı işlem alt çenede de uygulanır. Beyazlatma işleminin her aşamasında diş hekiminizin kontrolü çok önemlidir.

Bu işlem diş hekiminiz tarafından klinik ortamında gerçekleştirilir. Ofis tipi olarak da adlandırılır. Dişetlerinize özel koruyucu madde, dişlerinizin yüzeyine de özel beyazlatma jeli sürülür, özel bir ışık uygulanır. 30 ila 60 dakika arasında süren bu işlem ile dişleriniz beyazlamış olur. Alınacak sonuca göre ikinci bir beyazlatma seansı uygulanabilir.

Klinik ortamda diş beyazlatma işlemi yapılırken ışık kaynağı kullanmadan önce dişlere uygulanan içeriğinde de yüzde 35 civarında hidrojen peroksit bulunan jellerdir. Kliniklerde yapılan diş beyazlatma işleminde öncelikle diş taşı ve tartar temizliği yapılır. Ardından tüm dişlere tek tek beyazlatma jeli sürülür. Sonrasında dişlere belirlenen ışık kaynağı uygulanır. Tam da bu sırada beyazlatma jeli aktifleşerek diş minesine etki etmeye başlar. Hidrojen peroksit sayesinde oksijen ve peridroksil içermeyen, radikallere ayrılmış maddeler açığa çıkar. Bu radikaller doymamış çift bağlara tutunarak ya da renkli molekül bağlarının açılmasını sağlayarak beyazlatma işlemini gerçekleştirirler. Bu yöntemde beyazlatma jeli, halk arasında mavi ışık (UV lamba) ya da yeşil ışık (KTP lazeri) kullanılarak aktive edilir. Sadece diş beyazlatma jelinin değil her iki ışık kaynağının da diş beyazlatıcı etkisi vardır. Dolayısıyla evde yapılan uygulamalara kıyasla çok daha etkilidir.

Beyazlatma işlemi sonrasında 24 saat içinde çakma şeklinde hissedilen hassasiyetler olabilir. İşlemden yarım saat önce ve işlem sonrasında alınan ağrı kesici bu hassasiyeti azaltacaktır.
Beyazlatma reaksiyonu 24 saat süreyle devam eder. Bu nedenle işlem sonrası 24 saat süreyle renklendirici herhangi bir besin (kırmızı şarap, köri soslu besinler, meyve suları, salçalı besinler, çay ve çay çeşitleri, kahve vs.) yiyip içilmemesi gerekmektedir.
Sigara kullananlara, işlem sonrası 24 saat süreyle hiç sigara içilmemesini, daha sonra da azaltılmasını tavsiye ederiz. İşlem sonrası tüketilen asitli içecekler hassasiyeti arttırabilir. Bu nedenle 24 saat süreyle bu tür içecekler tüketilmemelidir. Dişlerin temizliği aynı şekilde yapılmaya devam edilir.

Beyazlatma akabinde en çok şikayet edilen konu diş hassasiyetidir. Bu beyazlatma işlemi yapıldığı gün ile ertesi gün oluşabilecek bir komplikasyondur. Beyazlatma işlemi sonrası 24 ile 48 saat arası diş hassasiyeti görülür ve bu normaldir, dişe herhangi bir zararı yoktur.
Beyazlatma uygun şartlarda ve hekim kontrolünde yapıldığında diş minesi üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmamaktadır. Başarılı bir beyazlatma işlemi ve 1 aylık dönemde uygun diyetlerin yapılması sonucunda elde edilen beyazlık ortalama 2 yıl süre ile kendini koruyacaktır.

Ücretsiz Muayene

Diş Beyazlatma ve diğer diş tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz muayene olmak ister misiniz? Telefonunuzu bırakın sizi arayalım.