• Pzt - Cmt: 9:00 - 19:00
  • (0216) 801 40 00
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. No:1/6 Kadıköy
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. 1/6Moda Kadıköy İstanbul
  • 0216 801 40 00Danışma Hattı
  • Çalışma SaatleriPzt - Cmt: 9:00 - 19:00

Diş Taşı Temizliği gerekli mi?

Diş taşı temizliği gerekli mi? Diş taşı temizliği zararlı mıdır? Diş Taşı temizliği sonrası nelere dikkat edilmelidir? Diş taşı sorunu ve tedavisi ile ilgili tüm sorularınızı Dentmoda Kadıköy Diş Hekimi Dt. M.Samet Aksu yanıtlıyor.

Diş Taşı Temizliği

Diş taşları temizlenmediği takdirde sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Özellikle Diş Taşları ağız kokusu yapar. Bakım yapılmaması halinde dişlerimizi kaybetmemize de yol açabilir. Bu temizliği yaptıran kişilerde ilk günlerde genellikle diş eti kanamaları görülür. Bunun nedeni ise diş etlerinin temizliğin ardından daha hassas hale gelmesidir. Tabii ki bu olumsuzluğu kısa bir süre içerisinde güzel ağız bakımı ile etkisiz hale getirebilirsiniz.

Diş Taşı Nasıl Oluşur?

Diş yüzeyleri iyi temizlenmediği takdirde diş plağı dediğimiz mikrobiyaldenplak oluşur.

Bu mikrobiyaldenplak tükürük ile birlikte tükürük içinde bulunan kalsiyum ve fosfat iyonları ile birlikte çökelmeye başlar ve bu nedenle diş taşı oluşur.

Diş taşı, diş aralarında bir süre sonra diş eti çekilmesine sebep olarak bu sefer kısır döngü halinde tekrar diş taşı oluşumu, tekrar diş eti çekilmesi olarak devam eder. Bu durumun önüne geçmenin tek yolu diş taşı temizliğidir. Altı ayda bir ya da sene de bir mutlaka diş taşlarını kontrol edip temizletmemiz gerekir.

Diş taşlarınızı temizletmediğiniz takdirde bu kısır döngüye girerseniz eğer zaman içerisinde diş etleriniz ve diş destek dokularınızda kayıplar oluşarak dişlerinizde sallanmalar meydana gelebilir. Hatta diş kaybına kadar gidebilir. Dolayısıyla diş taşlarınız birikmemesi, kötü ağız kokusu olmaması için altı ay veya sene de bir diş temizliği yapmanız gerekir.

Diş Taşı Temizliği Zararlı mıdır?

Diş taşı temizliğinin dişlere zarar verdiği yönündeki yanılgı, genel olarak hastaların doktorlara danıştığı konuların başında gelmektedir. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Ancak yersiz bir yanılgı da değildir. Diş taşı temizliği sonrasında daha önce diş taşları ile kaplı olan ve zarar görmekte olan kök yüzeyleri temizlenir. Ve ağız ortamı ile yeniden iletişime geçerler.

Daha önce soğuktan, sıcaktan daha az etkilenen bu sahalar ilk zamanlarda soğuğu ve sıcağı daha fazla hissedebilir olurlar. Bu olumsuzluk hastanın uygulayacağı güzel bir ağız hijyeni ile tamamen yok olmaktadır. Bu nedenle diş taşı temizliği dişlere zarar vermez.

Temizlik esnasında kullanılan ekipmanlar hiçbir aşındırıcı özellik barındırmamakla beraber diş taşlarının üzerine ultrasonik titreşimler yayarak bu taşların dişten uzaklaşmasını sağlamaktadırlar.

Diş Taşı Temizliği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş taşı temizliğinin ardından diş etleri biraz daha hassas olabilir. Özellikle diş eti çekilmesi olup, kök yüzeyine diş taşı yapışan hastaların dişleri birkaç gün çok hassas olur. Bu süre zarfında çok soğuk veya çok sıcak yiyecekler hastaları rahatsız edebilir. Bunlardan kaçınılmalıdır.

Lekelenmeye karşı da daha hassas olunduğu için ilk günlerde sigarayı ve renkli gıdaları tüketmekten kaçınılması gerekir. Özellikle diş taşlarının yoğun biriktiği bölgeleri hekimin hastasına bilgilendirmesi gerekir. Bu bölgelerin günlük hijyen alışkanlıklarını değiştirerek buradaki birikimleri oldukça azaltılmalıdır.

Ücretsiz Muayene

Diş Taşı Temizliği ve diğer diş tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz muayene olmak ister misiniz? Telefonunuzu bırakın sizi arayalım.

Yorum Ekleyin