• Pzt - Cmt: 9:00 - 19:00
  • (0216) 801 40 00
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. No:1/6 Kadıköy
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. 1/6Moda Kadıköy İstanbul
  • 0216 801 40 00Danışma Hattı
  • Çalışma SaatleriPzt - Cmt: 9:00 - 19:00

Diş Sararması Nedenleri?

Diş sararmasının 1 numaralı nedeni yaşam tarzıdır. Sigara içmek, kahve tüketmek ve tütün çiğnemek sizin için kötü sonuçlara yol açacaktır. Diş lekelenmesi ile ilgili tüm sorularınızı Dentmoda Kadıköy Diş Hekimi Dt. M.Samet Aksu yanıtlıyor.

Dışsal Lekeler

Diş renklenmesinin çoğu nedeni, iki ana kategoriye ayrılır: dışsal ve içsel lekeler.

Aslına bakarsanız; elbiselerimiz, ellerimizin ve diğer birçok şeyin kirlenebildiği gibi dişlerimiz de kirlenebilir. Bu nedenle kırmızı şarap, kola, çikolata ve koyu renkli soslar olmak üzere koyu renkli yiyecekler ve içecekler – soya sosu, balzamik sirke, spagetti sosu ve köriler – dişlerinizi renklenmiş ve kirli hale getirebilir. Ayrıca üzüm, yaban mersini, pancar ve nar gibi bazı meyve ve sebzeler de dişleri lekeleme potansiyeline sahiptir. Bu gıda maddeleri dişlere yapışabilen kromojen pigmenti üreten maddelerdir.

Asitli yiyecekler ve içecekler, diş minesini aşındırarak ve pigmentlerin dişler üzerinde birikmesini kolaylaştırarak lekelenmeyi destekleyebilir. Şarap ve çayda bulunan acı bir bileşik olan Tannin, aynı zamanda lekeye neden olan kromojenlerin diş minesine yapışmasına da yardımcı olur.

Bunlara ek olarak, yetersiz diş fırçalama ve diş ipi kullanmama gibi dişlere yeterince bakım yapmama ve düzenli diş temizlememe durumu da dişlerde plak oluşumuna yol açarak renklenmeye ve diş sararmasına neden olur.

İçsel Lekeler

İçsel lekeler, dişin iç yapısında meydana gelir. Çok sayıda ilaç, dişlerde içsel lekelere neden olabilir. Diğer yandan dişleri gelişmekte olan çocuklar (8 yaşından önce) antibiyotikleri tetrasiklin veya doksisiklin alırlarsa, dişleri kahverengi-sarı renkte olabilir. Bazı araştırmalara göre hamileliğin dördüncü ayı veya emzirme döneminde tetrasiklin kullanan kadınlar, bebeklerinin diş renklerini etkileyebilirler.

Yetişkinlik döneminde bakteriyi azaltan ve diş eti iltihabını tedavi edebilen bir bileşik olan klorheksidin içeren reçeteli bir ağız gargarası kullanmak, dişlerde kahverengi renk değişimine neden olabilir. Ayrıca antihistaminikler, antipsikotikler ve tansiyon ilaçları gibi bazı yaygın ilaçlar da dişleri kısmen sarartabiliyor.Tüm bunlara ek olarak; genetik, yaş, hastalık gibi faktörler de diş renginiz için değiştirici rol oynar.

Diş Sararması için çözüme gelecek olursak; yediğinize-içtiğinize dikkat etmeniz, sigara içmemeye önem göstermeniz, aynı zamanda diş bakımınızı aksatmamanız ve yılda en az iki defa diş hekimine muayene olmanız sizin yararınıza olacaktır.

Ücretsiz Muayene

Diş sararması, diş lekeleri ve diğer diş tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz muayene olmak ister misiniz? Telefonunuzu bırakın sizi arayalım.