• Pzt - Cmt: 9:00 - 19:00
  • (0216) 801 40 00
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. No:1/6 Kadıköy
  • Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cd. 1/6Moda Kadıköy İstanbul
  • 0216 801 40 00Danışma Hattı
  • Çalışma SaatleriPzt - Cmt: 9:00 - 19:00

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir? Ağız kokusunun belirtileri nelerdir? Ağız kokusu nasıl önlenir? Ağız kokusu nasıl tedavi edilir? Ağız kokusu sorunu ve tedavisi ile ilgili tüm sorularınızı Dentmoda Kadıköy Diş Hekimi Dt. M.Samet Aksu yanıtlıyor.

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu Neden Oluşur?

Tıbbi ismi halitosis olan ağız kokusuna genellikle yetersiz ağız bakım alışkanlıkları, ağız içinde oluşan enfeksiyonlar, sigara ve alkol kullanımı gibi sağlıksız alışkanlıklar ve yediğiniz yiyecekler neden olur. Diğer olası nedenler arasında ağız kuruluğu; solunum yolu enfeksiyonları; diyabet, böbrek, karaciğer ve akciğer hastalıkları gibi sistemik hastalıklar ve reflü gibi sindirim sistemi hastalıkları yer alır.

Ağız Kokusu Belirtileri ve Semptomları Nelerdir?

Altta yatan sebebe dayalı olarak ağzın kötü kokmasına neden olan faktörler değişiklik gösterebilir.

Çok az ya da neredeyse hiç ağızları kokmasa da bazı insanlar nefeslerinin nasıl koktuğu konusunda fazla endişelidir. Bazıları ise ağızları kötü kokmasına rağmen bunun farkında değildir.

Altta yatan nedenler, plak nedeniyle ağız hijyeninin yetersiz kalması, yiyecek artıkları ya da diş eti iltihabı olabilir. Nefesinizin nasıl koktuğunu anlamak kolay değildir. Ağız kokusunu test etmenin yöntemlerinden biri, ağzınızı ve burnunuzu elinizle kapayarak avucunuzun içine nefesinizi üflemek ve sonrasında da koklamaktır.

Diğer bir yöntem ise samimi olduğunuz bir tanıdığınıza nefesinizin kokup kokmadığını doğrudan sormaktır. Ağzınızın kötü koktuğunu teyit etmek için bir diş hekimine de başvurabilir ve diş hekiminden bunu nasıl tedavi edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusu çoğunlukla ağızda başlar ve birçok olası nedeni vardır. Bu nedenler arasında yediğiniz bazı yiyecekler (özellikle soğan ve sarımsak vb), alkol ve sigara, yetersiz ağız hijyeni, diş eti hastalığı, diyabet, ağız kuruluğu, sinüslerde ya da boğazda enfeksiyon, akciğer enfeksiyonu, böbrek/karaciğer yetmezliği ve sindirim sistemi ile ilgili sorunlar yer alabilir.

Ağız Kokusu Nasıl Teşhis Edilir?

Ağız kokusunun nedenini tespit etmek bir sağlık uzmanının yardımını almadan zor olabilir zira birçok neden olabilir. Bu yüzden, diş hekiminizden randevu alın. Diş hekiminiz ağız kokunuzun nedeni ile ilgili bir teşhis koyabilir ve gerekmesi halinde sizi aile hekiminize ya da bir başka uzman hekime yönlendirebilir.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Genellikle ağız kokusunu önlemenin en etkili yolu her gün dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Ancak nefesinizi ferahlatmak için diş hekiminizin tavsiye edeceği başka teknikler de vardır.

Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

  • Ağız bakımı alışkanlıklarınıza daima özen gösterin. Günde iki kez dişleri fırçalamak ve günde bir kez diş ipi ile temizlemek plakların oluşumunu kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.
  • Ayrıca dilinizi fırçalamak da dil üzerinde kötü koku yapan bakterilerin oluşmasını önleyecektir.
  • Diş ipi kullanımı dişlerin arasında kalan boşlukları temiz tutmak için önemlidir.
  • Profesyonel diş temizliği ve kontrol için yılda iki kez düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmeniz de mükemmel önlemlerdir.

Ücretsiz Muayene

Ağız Kokusu ve diğer diş tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz muayene olmak ister misiniz? Telefonunuzu bırakın sizi arayalım.

Yorum Ekleyin